ZAPOJENÍ LED pásků
Energeticky úsporné, designové, všestranně využitelné a plně funkční několik desítek tisíc hodin. To jsou LED pásky. Nenápadná liniová svítidla, která umí dokreslit atmosféru, vyzdvihnout detaily i plně nahradit klasické lustry a lampy. Díky dálkovým ovladačům či wifi iboxům navíc mohou být součástí vaší chytré domácnosti. A jak si můžete přečíst v našem návodu, zvládnete je zapojit sami.
Krok 1: Vyberte LED pásek podle důležitých parametrů
Na trhu najdete stovky druhů LED pásků lišících se ve všech možných parametrech. Předně vybírejte podle výkonu, indexu podání barev, provozního napětí, IP krytí a barev svícení. Další parametry (např. počet diod na jeden metr pásku) mohou být důležité podle místa instalace.
Výkon
Nejlépe ho u LED svítidel poznáte z lumenů udávajících světelný tok. Abyste na práci dobře viděli, doporučujeme vybírat LED pásky svítící minimálně 1100 lumeny (v přepočtu na klasické žárovky je to něco okolo 90 W). Pokud potřebujete opravdu hodně světla nebo jde o místnosti s tmavou světlo-pohlcující plochou, nebojte se sáhnout po pásku až 2000 lumenů.
Index podání barev
Najdete jej u produktů jako parametr CRI (znamená věrohodnost barevného svícení v porovnání se slunečním světlem). Kvalitní LED pásek má CRI 80 až 100.
Napětí
Běžná ledková liniová svítidla nelze zapojit přímo do zásuvky, ale je nutné proud redukovat na 12 V nebo 24 V. Pásky fungující na nižší napětí jsou kratší a používají se k instalaci za kuchyňskou linku, televizi nebo monitor. Diodové pásky 24 V jsou vhodné k instalacím delším než 5 m.
Barva a teplota světla
Standardně LED pásek svítí bílou barvou a na vás je, jestli si vybere pásek ve studené, teplé nebo neutrální bílé. Teplá bílá (méně než 3 300 K) je spíše barvou odpočinku a relaxu, studená (více jak 5 300 K) aktivuje činnost mozku a neutrální denní bílá (3 300 až 5 300 K) má co nejvěrohodněji napodobit sluneční světlo. Vymakanější LED pásky umí mezi těmito tóny bílé přepínat a díky možnosti stmívání (CCT) regulovat jejich intenzitu. RGBW pásky svítí kromě bílé více než 16 miliony odstíny, kromě světelných efektů jsou vhodné například do ložnic, můžete díky nim totiž omezit světlo s modrou složkou před spaním.
IP krytí
Pro instalaci do vlhka nebo mokra, tedy do venkovních prostor, koupelen či k bazénům, vyberte LED pásek s vyšší hodnotou IP krytí. IP 65 značí svítidla vlhkuodolná a IP 68 vodotěsná. Standardní interiérové pásky mají IP 20.
Krok 2: Nezapomeňte na příslušenství a pomůcky
Při základní montáži a zprovoznění 12V nebo 24V LED pásků budete potřebovat:
- hliníkový profil a difuzor
- LED zdroj
- dálkový ovladač nebo mechanický vypínač
- wi-fi ibox (pokud bude pásek součástí systému chytré domácnosti)
- pomůcky na pájení a technický benzín (nebo nepájivé spojovací konektory)
- vrtačku, šroubovák, šroubky, hmoždinky (nebudete-li profily lepit)
Nechcete-li přemýšlet, co všechno je třeba, vyberte si sestavy LED pásků, které jsou na trhu běžně dostupné a přímo určené k instalacím za televize a monitory nebo za kuchyňskou linku. Sestavy obsahují příslušenství k montáži, hliníkové profily, wifi boxy, ovladače a další pomůcky.
Krok 3: Spočítejte si příkon zdroje
Při výběru napájecího zdroje je potřeba zohlednit dvě kritéria: jestli je LED pásek určen pro napájecí napětí 12 V, nebo 24 V, a to, jaká je spotřeba pásku na jeden metr vynásobená délkou pásku.
Pokud tedy například budete instalovat 2 m pásku se spotřebou 20 W na metr, jeho spotřeba bude 2 × 20 W, tedy 40 W. Připočítejte k výslednému číslu ale ještě 20 % jako rezervu, aby se trafo nepřehřívalo a nepracovalo na hraně svého výkonu. Tedy u našeho příkladu je výsledek 48 W. Zdroj vyberte s příkonem nejbližším vypočtené hodnotě (LED zdroje se vyrábí v příkonech po určitých intervalech), ale nikdy ne nižší než je vypočítaná hodnota.
Pro běžné domácí a menší instalace stačí klasické zásuvkové zdroje opatřené DC konektorem, nebo zvolte profesionální zdroj, například voděodolné či průmyslové varianty určené k napojení na vodiče 230 V.