Zábrana oslnění při návrzích osvětlení
Seznamte se s UGR i v ledkovém osvětlení
Nejdříve si povíme co to je UGR.
Údaje o úrovních osvětleností, popř. jasů byly v předchozí části vesměs zjišťovány při absenci oslnění. Oslnění je nepříznivý stav zraku, k němuž dochází, je-li sítnice nebo její část vystavena jasu vyššímu, než na který je oko adaptováno. Oslnění je schopno požadovanou úroveň zrakového výkonu a zrakové pohody zásadním způsobem ovlivnit. Většina opatření zaměřená na omezení oslnění, jako je clonění svítidel, speciální optické systémy, nepřímé osvětlení, antireflexní úpravy povrchů, zvýšení adaptačního jasu přisvětlením důležitých ploch v zorném poli, polarizace světla a další, má přímý vliv na snížení účinnosti osvětlovacích soustav a zvýšení její energetické náročnosti. V praxi se rozlišují dva základní stupně oslnění: psychologické (pozorovatelné a rušivé) a fyziologické (omezující a oslepující). Fyziologické oslnění, které je objektivně měřitelné a přímo ovlivňuje zrakové funkce, se ve vnitřních pracovních prostorech nesmí vyskytovat. V rámci vnitřních pracovních prostorů se hodnotí míra rušivého oslnění.
Oslnění ve vnitřních prostorech může být způsobeno zdroji světla (světelné zdroje, svítidla, okna) přímo nebo nepřímo odrazem zdrojů světla od lesklých ploch a předmětů, jako např. od nábytku, obrazovek, klávesnic apod.
Proto je dobré si při výběru světla i zjistit míru oslnění -UGR- aby Vás ať už při relaxaci či práci netáhli nepříjemně oči, nebo Vás toto osvětlení nepřivedlo až do psychické nepohody. Z tohoto příspěvku vyplívá, že do pokojů je ideální hodnota UGR 16-19. Taková svítidla zakoupíte i v našem Světelném studiu.