Jak na osvětlení televize
Začínáte poslední dobou pociťovat nepříjemné bolesti za krkem nebo v zádech? Trápí vás bolest hlavy, slzí vám oči, nebo naopak pociťujete jejich suchost? S největší pravděpodobností za to může nedostatek světla při sledování televize nebo při práci na počítači. Přemýšleli jste o tom, jak vaše oči fungují a jak můžete zlepšit prostředí pro sledování obrazovky za šera nebo za tmy? Zrak je totiž naším nejvytíženějším smyslem, tak se musíme snažit mu trochu ulevit.
Jak funguje lidské oko při sledování obrazovky
Když se díváte na televizní obrazovku nebo monitor počítače večer a v noci v tmavé místnosti, vaše zorničky se rozšíří, aby se do oka dostalo co nejvíc světla. Kromě toho, že v místnosti je tma a obrazovka je hlavním zdrojem světla, se v průběhu filmu toto světlo neustále mění z jasného na tmavé a zase na jasné, vaše zorničky se neustále rozšiřují a smršťují, a tím se nadměrně namáhají. Vaše světločivné buňky (čípky a tyčinky) jsou neustále v akci. Čípky jsou přetíženy jasnými barvami a detaily a tyčinky v šeru nemají dostatek světla pro správnou funkci, protože jsou méně citlivé.
Oči se snaží stále více a více soustředit, a tím zapomínají mrkat. Dochází k jejich nedostatečnému zvlhčení a vysychání. Brzy vás začne trápit nepříjemný pocit pálení, řezání, rozmlžené vidění, zarudnutí očí a pocity únavy zraku. Pokud zajistíte, aby tyčinky a čípky pracovaly optimálně, bude jejich únava a vaše trápení s očima mnohem menší.Úlevy pro namáhané oči při práci na počítači či při odpočinku u napínavého či romantického filmu a předcházení únavě zraku můžete dosáhnout úpravou vzdálenosti od očí a osvětlení obývacího pokoje při sledování obrazovky.
Pocitové osvětlení je světlo, které je umístěno za televizí nebo monitorem tak, aby osvítilo okolí obrazovky, zvýšilo úroveň okolního světla a zároveň nesvítilo přímo do očí. Toto řešení zlepšuje kontrast a snižuje namáhání očí změnami jasu, který se neustále mění při střídání scén ve filmu nebo při surfování různými weby.
Možná vám teď připadá, že to musí být stejné, jako když si rozsvítíte hlavní světlo, ale až to vyzkoušíte, změníte názor. Přidání světla za obrazovku zlepšuje kvalitu obrazu, který má vyšší kontrast, a zároveň vás neoslňuje, nevytváří nežádoucí odlesky od skla obrazovky, od nábytku, nesvítí vám do očí apod.
Tipy pro osvětlení obrazovky
LED pásky za televizi
Oblíbené je ambientní osvětlení stěny za televizí, například pomocí LED pásky, která je připojena k jakémukoliv zařízení na USB s napětím 5V 1A. Může se umístit do hliníkové lišty, která nemá pouze designovou funkci, ale zajišťuje chlazení, a navíc přistiňuje přímé světlo, které by mohlo být nepříjemné. Pásky se dodávají v různé barevnosti, k dostání jsou též samolepicí RGB pásky s nastavitelnou barvou svitu. Barvu si můžete zvolit dle nálady nebo vysílaného pořadu. Barevné RGB LED pásky za televizi lze také bez problémů stmívat.
LED bodovky za televizi
Prostor za televizí lze osvětlit také LED bodovkami, které správně nasměrujete, aby vás neoslňovaly. Využijete je stejně jako v jiných zónách v obývacím pokoji.
Některé moderní modely televizorů a monitorů mohou samy měnit intenzitu vyzařovaného světla. Jsou i televize, které osvětlují stěnu za sebou a dovedou měnit barevnost podle děje na obrazovce. Světlem bývají vybaveny rovněž některé modely držáků, určené k montáži plochých televizí na stěnu.