Co je ZigBee ?
Pomocí jedné centrální jednotky ZigBee snadno spojíte různorodé produkty a budete je pohodlně a interaktivně spravovat z počítače, mobilního telefonu nebo tabletu. Dalším benefitem uvedeného systému je razantní snížení pořizovacích nákladů k automatizaci celého domova a široké možnosti budoucího rozšíření.
Hlavní benefity
- spolehlivá a bezpečná bezdrátová komunikace
- kooperace zařízení mnoha různých značky (kompatibilita musí být povolena ze strany výrobců konkrétních produktů)
- snadná instalace vlastními silami
- minimální spotřeba elektrické energie
- ovladatelnost na dálku přes internet i lokálně z domova
- velké množství dostupných zařízení
- nízké pořizovací náklady a snadná rozšiřitelnost
- vyžaduje pouze řídící jednotku, a čidla, jež využijete
Jaká zařízení lze obsluhovat?
Protokol ZigBee využívají termostaty, čidla (teplota, vlhkost, intenzita světla, CO2), senzory pohybu, alarmy, osvětlení, klimatizace, vzduchotechnika, měřiče spotřeby energie, IP kamery, zámky na dveře, elektrické zásuvky, ovladače audio/video techniky či moduly pro ovládání žaluzií, rolet a garážových vrat.
Philips Hue – systém inteligentního osvětlení
Speciální uzavřený systém inteligentního osvětlení, který nepodporuje produkty jiných výrobců a využívá protokol ZigBee, se nazývá Philips Hue. Sdružená svítidla můžete obsluhovat pohodlně prostřednictvím vašeho telefonu či tabletu i vzdáleně kilometry od domova.
S funkcí geolokace, která využívá čipu GPS ve vašem mobilu, může inteligentní osvětlení rozsvítit či zhasnout, když dosáhnete určitého bodu. Dokáže například rozsvítit světla na příjezdové cestě, jestliže jste 50 m od domu. Philips Hue navíc spolupracuje s aplikací Apple HomeKit, takže vám zpřístupní dokonce i ovládání hlasem.
IFTTT
Pokud je systém ZigBee kompatibilní s IFTTT může reagovat na určité spouštěče, například notifikace telefonu nebo změny v počasí. V případě napojení na různorodé senzory, světelná čidla, termostaty apod. dokáže zpracovávat schémata, kdy se má rozsvěcet a zhasínat a s jakým nastavením.
Jak funguje bezdrátové spojení?
V Evropě využívá ZigBee bezdrátový přenos na frekvenci 868 MHz. Je proto rezistentní vůči rušení od WiFi na frekvencích 2,4 i 5 GHz, stejně jako mikrovlnek a dalších zařízení. Běžný dosah řídící jednotky je 100 metrů ve venkovním prostoru a 50 m uvnitř budovy. Jelikož však většinou využívá topologii sítě typu Mesh, jednotlivá zařízení si předávají signál také mezi sebou a tím efektivně dosah navyšují – čím více máte zařízení, tím větší máte dosah.
Z hlediska dopadů na lidský organismus je důležité také minimální vyzařování. Produkty ZigBee mají 4000× nižší vyzařování ve srovnání s mobilními telefony.